June 23, 2010

From one of us: Lawrence Ndambuki at the Global Model United Nations 2010


When i read this story of one of us, Lawrence Ndambuki, i was humbled. I have known him for the past four years, as a young man who believes in dreams coming true, and i can see they are truly coming true in his life.
Today he was at the UN Headquarters in NewYork when he talked about the youth movement here in Kenya, and what we have been doing to change the society and ensure a sustainable world.
The photo above, we were at the New Year Celebrations for AYICC Kenya and i recall at this time, Lawrence was trying to help us dream big of the youth movement in Kenya, and how we could reach out to more young people in Africa.
He is passionate about several things in his life: The Journey, Music, Mission, Youth Empowerment and Leadership, Climate Change and Sustainable Development.
He is a young man who runs for his dream, passionate, committed to his vision, and nothing has ever stopped him.
He is a Diplomat, the one and the only youth whose language i need help understanding.
Read below in Swahili, a component of his interview today with UN Radio. Let it be an inspiration to us of the higher we can go if we decide to dream and run for our dreams.
We are proud of our son!!!!


Mahojiano na Lawrence Ndambuki kuhusu hamasa kwa vijana kulinda mazingira

10/06/2010
Mkutano wa Umoja wa Mataifa wa kuwahamasisha vijana kutoka vyuo vikuu duniani kuhusiana na maswala ya mazingira umefanyika mjini New York.


Eneo la Afrika Mashariki iliwakilishwa na Lawrence Ndambuki mwanafunzi kutoka chuo kikuu cha Kenyatta mjini Nairobi, na alikuja kwenye studio zetu na alianza kwa kumwelezea Abdullahi Boru umuhimu wa mkutano huu wa New york.

Reactions:

3 comments :

  1. Dododo! Mambo makuu haya! Kijana huyu ametuwakilisha vizuri kweli. yangu ni kumpongeza kwa kujitolea kwake kuhakikisha vijana wetu wamejifahamisha na maendeleo katika nchi zingine. Na kwa kila mwana AYICC, nyote ni mashujaa na kwa wale wamejitolea kifedha,ki wakati na kiakili, HONGERA ! !

    ReplyDelete
  2. Davida!
    You are a star!
    I cant write that long in Swahili!
    And for Lawrence, we are happy for him being an inspiration to others.

    ReplyDelete
  3. Ni kazi ya maana hiyo ndugu yangu. Hata ukipata mawimbi njiani, usife moyo kwa sababu tuko pamoja na wewe!! Hongera, huu ni mwanzo.

    ReplyDelete